Dane techniczne

MAGNETOFILTRY typu MFW posiadają atesty dopuszczające je do stosowania w polskim budownictwie jako zabezpieczenie liczników ciepła oraz innych urządzeń automatyki i pomiaru przepływu. MAGNETOFILTRY mogą być montowane w pozycji poziomej i pionowej. Tam, gdzie pozwalaja na to miejsce i przyłącza należy stosować MAGNETOFILTRY kołnierzowe. Wokół MAGNETOFILTRA należy przewidzieć odpowiednią przestrzeń dla swobodnego dostępu przy jego konserwacji i czyszczeniu. W przypadku stosowania MAGNETOFILTRA przed licznikiem ciepła należy założyć minimum taką samą ilość wody grzewczej zarówno dla MAGNETOFILTRA jak i licznika ciepła. Z zasady stosuje się, że wielkość przepływu MAGNETOFILTRA (wielkość znamionowa) powinna być większa niż wielkość przyłącza licznika ciepła (dotyczy to liczników małych do DN 32). Przy pomiarach w starych, wymiarowanych z dużym zapasem instalacji grzewczych, w których średnica przewodu jest większa niż średnica przyłącza licznika ciepła zaleca się dobrać taką średnicę MAGNETOFILTRA jak średnica istniejącego przewodu, ponieważ należy się liczyć ze zwiększoną ilością zanieczyszczeń. Dla instalacji grzewczych o dużej ilości zanieczyszczeń należy wybrać MAGNETOFILTR o możliwie dużej powierzchni wkładów magnetycznych (większą średnicę) niż to wynika z przyłącza przepływomierza. Dotyczy to głównie instalacji starych i instalacji pompowych z otwartym naczyniem zbiorczym oraz przy ogrzewaniu podłogowym z rurami z tworzyw sztucznych starszego wykonania, bez zapory dyfuzyjnej.

MAGNETOFILTRY KOŁNIERZOWE

MAGNETOFILTRY wykonane są jako odlewy atestowane z żeliwa szarego. W komorze filtracyjnej znajduje się siatka wykonana z fosforubrązu lub specjalnej blachy nierdzewnej o grubości 0,4 mm. Komora zamykana jest pokrywą przykręcaną czterema śrubami szpilkowymi i uszczelniona uszczelką odporną na działanie wody i wysokiej temperatury. Od środka do pokrywy umocowany jest specjalnie skonstruowany stos pułapek magnetycznych.

Wymiary MAGNETOFILTRÓW kołnierzowych

Wersje "oczka B" zaleca się stosować w instalacjach nowych lub tam, gdzie nie występują duże złogi związków mineralnych. Stosowanie tej wersji w starszych instalacjach, jak wskazuje doświadczenie, powoduje konieczność częstych czynności obsługowych.

Długości zabudowy magnetofiltrów kołnierzowych są zgodne z PN-85/H-74005 [DIN 3202], a kołnierze z przylgami są owiercane zgodnie z PN-85/H-74306 [DIN 2501].

Współczynnik przepływu Kv dla magnetofiltrów kołnierzowych

Charakterystyki hydrauliczne magnetofiltrów kołnierzowych

MAGNETOFILTRY GWINTOWE

MAGNETOFILTRY w wersji gwintowej wykonane są z mosiądzu M59. W komorze filtracyjnej znajduje się siatka wykonana z fosforubrązu lub specjalnej blachy nierdzewnej o grubości 0,4 mm. Komora zamykana jest pokrywą i uszczelniona uszczelką odporną na działanie wody i wysokiej temperatury. Od środka do pokrywy umocowany jest specjalnie skonstruowany stos pułapek magnetycznych.

Dane techniczne MAGNETOFILTRÓW gwintowych

Korpus mosiądz M59, max. temp. czynnika roboczego 150 st. C, ciśnienie próbne 2,4 MPa, ciśnienie robocze 1,6 MPa

Wymiary MAGNETOFILTRÓW gwintowych